Uudised

05
märts

Eesti Vabariigi aastapäeva aktus

Eesti Vabariigi aastapäev on väga auväärne ja mälestamist väärt sündmus. Meie koolis tähistatakse seda piduliku aktusega kõikides kooliastmetes.

1.-3. klasside aktuse kohta on Johanna Kõks ja Annemai Mänd kirjutanud järgmist:

„Reedel, 20.02  toimus MHG aulas 1.-3. klasside aktus. Reedesel aktusel räägiti sellest, kuidas Eesti Vabariik vabaks sai. Kuidas Eesti vähesed inimesed võitsid kurjad venelased, kes piirasid Eestit mõlemalt poolt. Neid pahasid venelasi oli lausa rohkem. Sakslased ühinesid venelastega ja mõlemad kaotasid Eestile, kuigi neid oli rohkem. Muideks, seal räägiti I ja II maailmasõjast. Aktusel laulis mudilaskoor, esines pisike flöödimängija ning kaks solisti.

    7.-9. klasside aktusest tegi ülevaate Merike Puura:

     „Iga-aastased lipu sissetoomise ja väljaviimise sõnad on ilmselt juba igal härmakal pähe kulunud. Seekord kõlasid need üheksandike Rasmus Klaasseni ja Steneli Johanssoni suust, kes ühtlasi olid aktuse teadustajateks.

     Aktus ise algas hümniga ning seejärel kõlasid Kadri Leppoja juhatatud neidudekoori esituses “Lauliku lapsepõli” ja “Siin on oja”. Järgnevalt kõneles Tartu abilinnapea Margus Hanson, kes rääkis majandussurutisest, kuidas seda vastu võtta, sellega elada ja kuidas sellest välja tulla. Samas ei unustanud ta endise härmakana õhutada praeguseid üheksandikke jätkama oma haridusteed Miina Härma Gümnaasiumis. Sama rõhutas oma kõnes ka direktor Ene Tannberg.

     Muusikalisi vahepalasid pakkusid Ann Maser Ruja lauluga “Eesti muld ja Eesti süda” ning Anu Jaagosild klaveripalaga “Sõnadeta laul”. Need kaunistasid muidu isamaalist aktust ning muutsid selle ilusaks ning terviklikuks.

     Aktus pani mind mõtlema enda tuleviku ja riigi üle, lootma ainult paremasse edasisse. Loodan, et ka mu kaasõpilasi.“

     10.-12. klasside aktusest tegi ülevaate Minni Saapar:

“Reede hommikul oli kooli rõivistus veel kitsam kui tavaliselt: poisid seisid uste taga ja ootasid, kuni kõik klassiõed oma kõrge kontsaga kingad jalga said. Tavaliselt dressipluuse ja teksapükse täis koridorides jalutasid seelikutega tüdrukud ning kontsaklõbin kostis kaugele. Eesti Vabariigi aastapäeva aktuse puhul olid nii mõnedki koolivennad suutnud endale triiksärgi selga panna ja 2. tunni ajal kogunes gümnaasium aulasse. Selles sumisevas massis tundus meie saal erakordselt pisike. Kõigi inimeste jaoks ei olnud lihtsalt ruumi.

Vabariigi 91. sünnipäeva aktus 10.-12. klssidele algas loomulikult lippude sissetoomise ning hümni laulmisega. Neljakümne viie minuti sisse mahtus veel direktori lühike sõnavõtt, vilistlase Margus Hansoni kõne ja loomulikult palju laulmist.

  Esines peamiselt segakoor, lauldes popurrii Raimond Valgre loomingust, mida saatis ka omapärane koreograafia. Publik elas laval toimuvale kaasa ning premeeris julgeid hõbekõrisid paari müriseva naerupahvaka ning aplausiga. Üksinda astus üles Ann Maser 9.b klassist, esitades Urmas Alenderi repertuaarist tuntud pala „Eesti muld ja eesti süda“. Ka need, keda isamaalised kõned ja koorilaul kõigutada ei suutnud, pidid tunnistama, et tema ülesastumine oli lummav.

Kuigi Vabariigi aastapäev oma olemuselt on meenutamiste aeg, pöörasid kõnelejad pilgu loomulikult ka tulevikku. Paar korda tuletati sõnavõttudes meelde, et just meie, praegu alles õppivad noored, olemegi Eesti tulevik. Ja ühtäkki pandi meiele ka vastutus nii Eesti iibe tõstmise, teaduse arendamise kui majanduse edendamise eest. Kuna Eesti suured sündmused on läbi aegade olnud seotud Tartuga, võis just sellel aktusel leida keegi meist endas üles tulevase peaministri või reformaatori. Olgu selle kauge tulevikuga kuidas on, aga praegu on aeg vaadata minevikku ja olla oma riigi üle uhke, on aeg vaadata tulevikku ja leida võimalusi, et see nii ka jääks: et me võiksime olla oma Eesti üle uhked”

Kommentaarid: 0

Lisa kommentaar

Email again:
Nimi:
E-mail:
Kommenteeri: